نشانه های زمان تعویض تشک:

با توجه به زمان های اعلام شده برای تعویض تشک توسط تولیدکنندگان تشک طبی و تشک های فنری بهترین دوره برای استفاده از یک تشک بین پنج الی ده سال می باشد. البته گارانتی تشک نیز نشان دهنده بهترین زمان استفاده از تشک می باشد. ممکن است زمان اعلام شده، برای هر مصرف کننده متفاوت باشد به همین علت است که دوره زمانی اعلام می شود.

همان طور که به سن ما افزوده می شود، سن تشک نیز افزایش می یابد. با افزایش سن تشک، نشانه هایی از پا به سن گذاشتن آن قابل مشاهده خواهد بود. در اینجا به ذکر برخی از این موارد خواهیم پرداخت.

نشانه های زمان تعویض تشک تغییر رنگ تشک

با توجه به اکسیداسیون به وجود آمده در تشک، تغییر رنگ آن امری طبیعی می باشد. تشک مموری فوم شامل مواد شیمیایی به نام پلی یورتان می باشد که با گذشت زمان اکسیده می شود. این امر منجر به زرد شدن آن خواهد شد. همچنین در صورت تماس مستقیم عرق بدن با تشک و عدم مراقبت از آن توسط ملحفه و محافظ تشک، تغییر رنگ به طور حتم اتفاق خواهد افتاد. همین طور تابش نور خورشید می تواند منجر به تغییر رنگ تشک شود. شاید تغییر رنگ چندان شما را وادار به تعویض تشک نکند چرا که با استفاده از ملحفه و محافظ تشک می توان این مورد را پنهان کرد، ولی مواردی وجود دارد که مصرف کننده ناچار به تعویض تشک خواهد شد. تمیز نگه داشتن تشک به افزایش عمر آن و زمان تعویض دیرتر تشک کمک خواهد کرد.

وجود لکه هایی بر روی تشک

در طول عمر تشک ممکن است لکه هایی از خون یا ادرار و … بر روی تشک ایجاد شود و یا در اثر وجود گرد و خاک و تماس اجسام آلوده لکه هایی بر روی تشک ایجاد شود که این امر در صورت عدم استفاده از محافظ تشک یا ملحفه مناسب ممکن است منجر به وجود مشکل در پاکسازی تشک و همچنین باطل شدن شرایط گارانتی شود.

بیرون زدن یا خراب شدن فنر تشک

در تشک های فنری با گذر زمان و استفاده از تشک (به صورت نادرست یا درست) و همچنین با توجه به کیفیت مواد به کار رفته، سروصدای تخت خواب ایجاد می شود و پس از مدتی فنرهای تشک  دچار بیرون زدگی یا خرابی خواهد شد که در این صورت حتی اگر زمان پیش فرض ۵ تا ۱۰ ساله فرا نرسیده باشد، حتما نیاز به تعویض تشک خواهد بود.

فرورفتگی تشک

فرورفتگی تشک امری طبیعی است که معمولا در صورت عدم جابجایی تشک در هر ۶ ماه ایجاد خواهد شد. با جابجا کردن تشک از سر به پا فشار وارد شده بر اثر خوابیدن فرد، همواره در یک مکان وارد خواهد شد و پس از گذشت مدتی، فرورفتگی هایی در تشک ایجاد خواهد شد که در صورت ادامه خواب بر روی چنین تشکی، منجر به کمردرد خواهد شد.